Κυριακή 21 Φεβρουαρίου 2010

ΜΠΑΣΚΕΤ ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑ : Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός: 68-64 !!!!!! (+video , basket)

Παπαλουκάς: "Το πήραμε δίκαια"

Με Παπαλουκά και Τεόντοσιτς στον πρωταγωνιστικό ρόλο ο Ολυμπιακός επικράτησε του Παναθηναϊκού με 68-64 και επέστρεψε στους τίτλους μετά από 8 χρόνια. Το καλύτερο δώρο για τον εορτάζοντα αρχηγό των ερυθρολεύκων, Θοδωρή Παπαλουκά, αγκαλιές και πανηγυρισμοί από τον Παναγιώτη και τον Γιώργο Αγγελόπουλο.

Οκτώ χρόνια ο Ολυμπιακός προσπαθούσε να φτάσει σε έναν τίτλο. Αλλά πάντα έχανε. Τις περισσότερες φορές έχανε από τον Παναθηναϊκό και αυτό ήταν ακόμη μεγαλύτερο πλήγμα για τους ερυθρόλευκους, που είχαν αποκτήσει ένα τεράστιο... κόμπλεξ απέναντι στον αιώνιο αντίπαλό τους. Μάλιστα, στον τελικό του Ελληνικού, ήταν χαρακτηριστικό ότι στα τελευταία λεπτά και ενώ ο Ολυμπιακός είχε το προβάδισμα, περισσότερο αγχωμένοι ήταν οι οπαδοί του Ολυμπιακού, παρά του Παναθηναϊκού! Προφανώς, δεν πίστευαν ότι θα νικήσουν. Όταν έβαλε και το τρίποντο ο Διαμαντίδης, πολλοί είδαν πάλι εφιάλτες.

Όμως, με τον Μίλος Τεόντοσιτς να επισφραγίζει την εκτίμηση ότι είναι ο επόμενος ηγέτης των ερυθρολεύκων, με τον Θοδωρή Παπαλουκά να είναι σε όλο το γήπεδο, όταν αμυνόταν η ομάδα του και πάντα με καθαρό μυαλό και τον Παναγιώτη Γιαννάκη να έχει ετοιμάσει εξαιρετικά τον τρόπο άμυνας της ομάδας του, καθώς ο Ολυμπιακός εξαφάνισε τον Βασίλη Σπανούλη, ζόρισε πάρα πολύ τον Διαμαντίδη και ούτε που φάνηκε... η ξαφνική ενίσχυση του ΠΑΟ με τον Γιασικεβίτσιους. Έτσι, μια συνεχόμενη κυριαρχία του Παναθηναϊκού στο Κύπελλο έλαβε τέλος μετά από 5 χρόνια. Και αποδείχθηκε ότι αυτή η χρονιά υπόσχεται εκπλήξεις και ανατροπές.

Ο αγώνας

Παρότι ο Ολυμπιακός έχει βάλει στο DNA του το γρήγορο ρυθμό και ο Παναθηναϊκός έχει υπερπληθώρα καλών περιφερειακών παικτών, στο πρώτο δεκάλεπτο είδαμε το απόλυτο inside game. Οι πράσινοι, αφού είδαν τον Στράτο Περπέρογλου να αστοχεί δύο συνεχόμενες φορές από το τρίποντο, αποφάσισαν να περάσουν την μπάλα κοντά στο καλάθι. Ο Μάικ Μπατίστ δικαίωσε την επιλογή αυτή και με τέσσερις συνεχόμενους πόντους έκανε το σκορ 4-9 για την ομάδα του. Επί της ουσίας αυτός ήταν και ο μοναδικός τρόπος για να σκοράρει ο Παναθηναϊκός, αφού ο Σοφοκλής Σχορτσανίτης ήταν εντυπωσιακός στα πικ εν ρολ και είχε εξαφανίσει τον Βασίλη Σπανούλη, ο οποίος δεν μπορούσε να διασπάσει την ερυθρόλευκη άμυνα.

Αντίστοιχα, ο Αντώνης Φώτσης έπαιζε εξαιρετική άμυνα πάνω στον Λίνας Κλέιζα, τον οποίο είχε βγάλει εκτός ρυθμού, ενώ ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς είχε δώσει εντολή για να αφήνουν οι παίκτες του χώρο στον Τζος Τσίλντρες και ο Σέρβος δικαιώθηκε αφού στο πρώτο δεκάλεπτο ο Αμερικανός του Ολυμπιακού προσπάθησε, αλλά δεν κατάφερε να γίνει απειλητικός. Στο μεταξύ, ο Θοδωρής Παπαλουκάς πέρασε στο παρκέ και έδωσε περισσότερη ηρεμία στην ομάδα του (ο Μίλος Τεόντοσιτς ήταν εντελώς άστοχος και έπαιρνε λάθος επιλογές), ενώ με δικό του τρίποντο το σκορ έγινε 13-13, για να λήξει τελικά η πρώτη περίοδος με γκολ-φάουλ του Πέκοβιτς (15-18).

Λίγο έτρεξε ο Ολυμπιακός και ξέφυγε

Η απουσία του Σοφοκλή Σχορτσανίτη έδωσε στον Πέκοβιτς το χώρο που ήθελε και ο Μαυροβούνιος σέντερ τον εκμεταλλεύτηκε απόλυτα. Όμως, η μέτρια παραγωγικότητα και των δύο ομάδων, συνεχιζόταν, οπότε κάθε λεπτομέρεια ήταν πολύ σημαντική. Έτσι, ο Ολυμπιακός ενώ είχε 1/10 τρίποντα, βρήκε άλλους τρόπους για να επιβληθεί. Πολλά επιθετικά ριμπάουντ, διάβασμα των φάσεων στην άμυνα και κλεψίματα και άνοιγμα του ρυθμού. Παράλληλα Πέκοβιτς και Μπατίστ μάζευαν φάουλ και έτσι οι βοήθειες στην άμυνα των πρασίνων δεν ήταν ιδιαίτερα σκληρές. Ο Σκούνι Πεν έβαλε τον Ολυμπιακό μπροστά στο σκορ με τρίποντο (28-27) και στη συνέχεια ο Τσίλντρες και ο Κλέιζα πάτησαν το γκάζι και με τρία, συνολικά, καρφώματα ενθουσίασαν τον κόσμο του Ολυμπιακού.Το σκορ αρχικά έγινε 33-27 και στη συνέχεια 35-29 και 37-31, με τον Ολυμπιακό να κρατάει το προβάδισμα, πηγαίνοντας πιο ήρεμος και κατασταλαγμένος στα αποδυτήρια.

Για πολύ σκληρούς το ματς...

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι μονομαχίες έγιναν ακόμη πιο σκληρές και το παιχνίδι ήταν κάπως άναρχο. Ο Παναθηναϊκός μείωσε 37-35 με δυο καλές συνεργασίες, αλλά μετά κόλλησε και πάλι. Μάλιστα, ήταν πάρα πολύ κακός στον τομέα των ριμπάουντ, όπου ο εκνευριστικά άστοχος Ολυμπιακός στα πρώτα πέντε λεπτά, ανανέωνε διαρκώς τις επιθέσεις του. Παράλληλα οι ερυθρόλευκοι έπαιζαν πολύ καλή άμυνα (με πρώτο και καλύτερο τον Παπαλουκά, που ήταν μονίμως σε εγρήγορση), με βοήθειες και κυρίως διεκδικούσαν κάθε μπάλα. Και όταν ο Μίλος Τεόντοσιτς ευστόχησε σε δύο συνεχόμενα τρίποντα, το σκορ έγινε 48-38 και ο Ολυμπιακός είχε το πάνω χέρι. Ακόμη και όταν ο Χέισλιπ εκμεταλλεύτηκε δύο μις ματς, κάνοντας το σκορ 48-42, ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης με ένα ωραίο χουκ διαμόρφωσε το 50-42.

Μίλος και το Κύπελλο να φαίνεται στον ορίζοντα!
Ήταν πλέον βέβαιο πως δεν θα βλέπαμε πόντους και θέαμα στο συγκεκριμένο τελικό. Οι δύο ομάδες έκαναν ό,τι μπορούσαν στην άμυνα, αλλά στην επίθεση τα λάθη διαδέχονταν το ένα το άλλο. Οι ερυθρόλευκοι έριχναν βουτιές στο παρκέ, για να μη χάσουν μια μπάλα, μαχητικότητα έδειχνε και ο Παναθηναϊκός, ο οποίος μείωσε με δύο πόντους -πάλι- του Χέισλιπ και ένα τρίποντο του Περπέρογλου σε 52-47. Όμως, ο Ολυμπιακός ήταν αποφασισμένος να πάρει αυτό το τρόπαιο και τα μεγάλα σουτ που ακολούθησαν στη συνέχεια, ήταν η απόδειξη. Πρώτα ο Πεν, μετά ο Τεόντοσιτς και στη συνέχεια ο Κλέιζα "πυροβόλησαν" τον Παναθηναϊκό και ανέβασαν τη διαφορά στους 11 πόντους (61-50), τρισίμισι λεπτά πριν το τέλος.

Κάτι περισσότερο από δύο λεπτά πριν τη λήξη, ο Μίλος Τεόντοσιτς με λέι απ κράτησε τη διαφορά στους 11 πόντους, για να ακολουθήσει ένα τρίποντο του Ντρου Νίκολας (του μοναδικού περιφερειακού του Παναθηναϊκού που κάτι έκανε για να βοηθήσει την ομάδα του) και να γίνει το σκορ 63-55. Το σκορ κόλλησε σε αυτό το σημείο μέχρι και 1 λεπτό πριν το τέλος, όπου ο Βασίλης Σπανούλης κέρδισε φάουλ και πήγε στη γραμμή. Ο Kill Bill μείωσε σε 63-57. Ο χρόνος ήταν με το μέρος του Ολυμπιακού, αλλά ο Παπαλουκάς έκανε λάθος στην επαναφορά της μπάλας, με αποτέλεσμα ο Μάικ Μπατίστ να κάνει το σκορ 63-59 και να ξυπνήσει για τα καλά τον κόσμο του Παναθηναϊκού, που έτσι κι αλλιώς στήριζε την ομάδα του.

Η άρνηση του Παναθηναϊκού να παραδοθεί, που όμως δεν ήταν αρκετή
Ο Σκούνι Πεν κέρδισε φάουλ αλλά έβαλε μόνο τη μία βολή (64-59) 45'' πριν το τέλος. Στη συνέχεια, όμως, ο Διαμαντίδης κλείστηκε πολύ καλά από τον Τσίλντρες και τον Παπαλουκά και έκανε λάθος πάσα, με την μπάλα να καταλήγει στον Κλέιζα, ο οποίος αστόχησε και στις δύο βολές, λες και ο Ολυμπιακός είχε βάλει στόχο να... αυτοκτονήσει όπως ποτέ στο παρελθόν! Στη συνέχεια ο Νίκολας πήγε πάλι στη γραμμή με 18 δευτερόλεπτα να απομένουν και ο Αμερικανός ήταν εύστοχος και στις δύο. Σκορ; 64-61. Η επόμενη άμυνα του Παναθηναϊκού ήταν πολύ επιθετική, ο Ολυμπιακός παραλίγο να κάνει το λάθος, αλλά η μπάλα έφυγε προς τον Γιάννη Μπουρούση που ήταν μόνος του στο καλάθι του Παναθηναϊκού. Ο Έλληνας σέντερ κάρφωσε και το σκορ έγινε 66-61, με 10'' να απομένουν.

Αλλά ούτε τώρα ο Παναθηναϊκός παραδόθηκε! Ο Διαμαντίδης έβαλε ένα απίστευτο τρίποντο με ταμπλό (!) και μείωσε στους 2 πόντους! Όλα δηλαδή ήταν ρευστά. Οι πράσινοι έκαναν φάουλ στον Τεόντοσιτς, αλλά ο Σέρβος είχε κρύο αίμα και ολοκλήρωσε τη μαγική του εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο με 2/2 βολές, που έκαναν το σκορ 68-64, 4 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Δεν υπήρχε άλλος χρόνος, αλλά ούτε και τρόπος για τον Παναθηναϊκό. Ένα μακρινό σουτ έφυγε από τα χέρια του Νίκολας, αλλά οι ερυθρόλευκοι παίκτες είχαν ήδη μπει στο παρκέ για να πανηγυρίσουν το πρώτο τους τρόπαιο μετά το 2002!

Τα δεκάλεπτα του αγώνα: 15-18, 37-31, 50-42, 68-64

Ολυμπιακός (Παναγιώτης Γιαννάκης): Παπαλουκάς 3 (1), Πεν 7 (2), Τσίλντρες 7, Βούισιτς 4, Τεόντοσιτς 22 (3), Μπουρούσης 8, Χαλπερίν, Κλέιζα 12 (1), Μαυροκεφαλίδης 2, Βασιλόπουλος, Σχορτσιανίτης 3.

Παναθηναϊκός (Ζέλικο Ομπράντοβιτς): Τέπιτς, Σπανούλης 4, Περπέρογλου 6 (2), Μπατιστ 10, Φώτσης 2, Χέισλιπ 6, Νίκολας 10 (2), Γιασικεβίτσιους 2, Διαμαντίδης 12 (2), Πέκοβιτς 12.